iTeen 大本營

快速連結:
選擇iSir考考你
更多
純文字 返回上一頁

年年驗身

究竟大隻獅作為診所「老闆」,可唔可以收取「額外收入」呢?

2015年01月13日

(Ken是私人診所醫生,Joey是化驗所負責人)

(二人在Ken診所內)

Joey:		阿Ken你好,我係隔離化驗所負責人Joey呀。

Ken:		有咩幫你到呀?

Joey:		你新搬嚟,希望大家有個照應。咁啦,下次你可以轉介病人去我哋化驗室做驗身,我哋會回返10%利潤俾你。

Ken:		有啲額外收入都幾好喎。

問題:Ken接納Joey的建議有問題嗎?
A.	無問題,Ken是診所老闆
B.	有問題,有機會觸犯法例
C.	無問題,給介紹費是應該的

答案:B 
即使醫生是自僱人士,他和病人之間都存在著代理人和主事人的關係,所以,如Ken在未得病人同意下收取回佣,同時轉介他們去Joey的化驗所驗身,可能已觸犯《防止賄賂條例》第9條。