iTeen 大本營

快速連結:
選擇iSir考考你
更多
純文字 返回上一頁

生日禮物

成日聽人講「生日大晒」,究竟係咪適用響法律面前呢?

2014年10月07日

(Tim是警長,Ken是督察)

(地點在警署內)

Tim:	阿頭,今日你生日喎,點慶祝先?

Ken:	最好準時收工返屋企同阿媽食飯。

Tim:	咁冇驚喜?拿!送份禮品仔俾你。Surprise!

Ken:	收唔收得0架?

問題:Ken可否收取下屬Tim的禮物?
A.	不可以,這樣有機會觸犯法例
B.	可以,生日慶祝很平常
C.	可以,只要禮物不太貴重

答案:A
「防止賄賂條例」第3條訂明,公務員是不可以收取下屬提供的利益,而在這個例子中,Tim是Ken的下屬,所以即使Ken生日,也不應收取Tim的禮物。